Yayınevinden Azra Kohen açıklaması: Yollarımız ayrıldı

Yazar Azra Kohen’in bir takipçisine, Filistinlilerle ilgili, “Yavrusunu korumayan, yem eden hiçbir kimse yaşamı hak etmiyor” şeklindeki ifadeleri üzerine sosyal medyadan eleştiri yağdı.

Azra Kohen’in kitaplarını basan Everest Yayınlarının ilk tepkiler sonrası Instagram hesabındaki gönderiler yorumlara kapatılarak sosyal medya hesabından, “Filistin halkına uygulanan soykırımı lanetliyoruz. Başta çocuklara ve kadınlara olmak üzere tüm Filistin halkına uygulanan bu durum bir insanlık suçudur. Bütün yazarlarımızın da en ufak bir ‘ama, fakat’ olmaksızın bizimle aynı görüşte olduğuna inanıyoruz. Bu konuda bu büyük insanlık suçunu meşrulaştıran ya da öven hiç kimsenin yayın grubumuzun bünyesinde yer alamayacağını kamuoyunun bilmesini isteriz” paylaşımında bulunuldu.

“YOLLARIMIZI AYIRDIK”

Everest Yayınlarından yapılan açıklamada da Filistin halkına yönelik “soykırımı” açıkça lanetledikleri bildirildi.

“Bunun aksi bir durum, vicdansız ve merhametsiz bir düzeni meşrulaştırmak olur.” ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Net açıklamamız ve duruşumuza rağmen insanları bize karşı kışkırtarak söylememizi istedikleri mesajlar için dayatmacılık yapan kişilerin samimi olduklarına inanmıyoruz. Kimse Everest Yayınlarının bu hassas konudaki samimiyetini sorgulayamaz. Dün itibarıyla yayınevimizi itibarsızlaştırma, hedef gösterme ve sosyal medya hesaplarına spam göndererek engel yaratmaya çalışan kişilere karşı hukuk önünde gerekli süreçler başlatılmıştır.

Everest Yayınları, geniş bir yelpazede binlerce kitap yayımlamış olup ülkemizin en önde gelen yayınevlerindendir. En öne çıkan özelliğimiz bağımsız bir yayınevi olmamızdır. Sadece metinler üzerinden binlerce insanla çalışma ilişkisi kurmuş durumdayız. Bu metinleri olası en iyi biçimde basmaya çalışıyoruz. Niyet okuması yapamayız ama niyet bir defa ifade edildiğinde de gereğini yaptık. Bu bağlamda Azra Kohen’le yollarımızı ayırdığımızın bilinmesini isteriz.”

Everest Yayınlarının yanı sıra “Kitapyurdu”, “D&R” ve “BKM Kitap”ın aralarında olduğu birçok alışveriş sitesinden Kohen’in kitapları kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir