44 şehidin katili, ABD’lilerin tahsis ettiği araçta öldürüldü

Diyarbakır’ın Kulp, Lice, Silvan ilçeleri ile Muş, Bingöl ve Bitlis kırsalında çok sayıda güvenlik görevlisinin şehit edildiği bombalı, mayınlı ve silahlı saldırıların faili olmaktan aranan Baran Bruno kod adlı terörist Ali Demir içinde bulunduğu araca yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesiyle öldürüldü.

Demir’in, ABD’lilerin tahsis ettiği zırhlı kurşun geçirmez özelliğe sahip Hummer Jeep’le seyahat ederken öldürüldüğü bildirildi.

Terörist Demir hakkında 12 yıl boyunca Türkiye içindeki kanlı saldırılara katılmaktan “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçundan aranıyordu.

Terör örgütü PKK-YPG’nin de üst düzey yöneticilerinden olan terörist, İçişleri Bakanlığının en çok aranan teröristler listesinin 10 milyon lira para ödüllü kırmızı kategorisinde yer alıyordu.

Suriye’nin kuzeyindeki Haseki Vilayeti kırsalındaki Cebel Abdülaziz karayolunda ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM tarafından kendisine tahsis edilen Hummer tipi zırhlı araçla seyahat eden PKK-YPG’nin üst düzey yöneticilerinden sözde Askeri Akademi Başkanı Ali Demir öldürüldü.

Kurşun geçirmez zırhlı jeep ile seyir halindeki araca önceden yerleştirilen el yapımı tahrip gücü yüksek uzaktan kumandalı bombanın infilak ettirilmesiyle terörist Demir ile şoförü öldürüldü.

DİYARBAKIR KIRSALINDA SÖZDE BÖLGE SORUMLUSUYDU

Terörist Ali Demir hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma bürosunca “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı öldürmek, kamu mayına zarar vermek, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunuyordu.

Yakalanan ve teslim olan teröristlerin teşhis ve ifadelerinde adı geçen terörist Ali Demir’in, 2005-2017 yıllarında Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis kırsalında sözde Orta saha Amed eyaleti ve Garzan eyaleti yönetiminde yer aldığı, Bingöl Genç kırsalındaki Akdağlar bölge sorumluluğu yaptığı, katıldığı ve talimatını verdiği silahlı ve bombalı saldırılarla ilgili Kandil’deki örgüt yönetimine Aryen telsiz kodunu kullanarak rapor verdiği bildirildi.

Terörist 38’i asker, 6’sı vatandaş 44 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyordu.

TERÖRİSTİN KATILDIĞI VE PLANLADIĞI SALDIRILAR ŞÖYLE:

29 Mayıs 2005: Lice Kayacık Jandarma Karakoluna giden askeri birliğe pusu sonucu Doğan Yarlıtaş ile Musa Memiş adlı askerler ile Hüseyin ve Taha Bolat adlı vatandaşların şehit edilmesi

3 Temmuz 2005: Bingöl’ün Genç Suveren tren istasyonunda yük trenine bombalı saldırı sonucu TCDD personeli Celal Korkmaz, Özcan Türker, Saffet Albaş, Mehmet Aygül ve Mehmet Şimşek’in şehit edilmesi, 17 kişinin yaralanması.

14 Ekim 2005: Lice Dibek Köyünde Astsubay Erbu Serpan’ın şehit edilmesi, 3 askerin yaralanması.

23 Mayıs 2006: Lice Çavundur Köyünde Başçavuş Şerafettin Şengören’in şehit edilmesi.

27 Temmuz 2006: Lice-Genç arasında Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanı Binbaşı Adil Karagöz’ün şehit edilmesi, Yarbay Hayati Aydın ile koruması uzman çavuş Hüseyin Kılıç’ın yaralanması.

3 Mayıs 2007: Lice Baharlar Köyünde Üsteğmen Muhammet Ali Demir’in şehit edilmesi, 3 askerin yaralanması.

8 Ekim 2007: Lice Cumboğazı mevkiinde er Caner Örengül’ün şehit edilmesi

19 Kasım 2008: Lice Kayacık Jandarma Karakoluna saldırı sonucu Fevzi Güngör ve İsmail Uygun adlı askerlerin şehit edilmesi.

29 Nisan 2009: Lice Abalı Köyünde Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) aracına mayınlı saldırı sonucu 9 askerin şehit edilmesi.

13 Temmuz 2011: Silvan’da 13 askerin şehit edilmesi

9 Ağustos 2011: Kulp karayolunda kaymakam Kenan Erenoğlu’nun kaçırılması

4 Haziran 2012: Lice Hedik Köyünde Lice İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ercan Kurt ile koruması uzman çavuş Abdullah Açıcı’nın şehit edilmesi

24 Ağustos 2016: Lice Kleyder Tepe üs bölgesine saldırıda Astsubay Ender Fatih Yılmaz, Uzman Çavuşlar Özkan Bilgiç, Onur Alkan, Uzman Onbaşı Mustafa Eser, Uğur Kartal’ın şehit edilmesi, 9 askerin yaralanması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir